Neurofeedbackről

A neurofeedback egy agyhullám tréning, amely egyrészt egy modern tanulási rendszer, másrészt terápiás eljárás bizonyos tünetekkel járó állapotok javítására.

Az idegrendszer működése pszichikai folyamatok sokaságát eredményezi, melyek többsége az egyén számára tudattalan marad. A neurofeedback tréning során ezt az agyi aktivitást rögzítjük és tesszük láthatóvá a tréner számára annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegyük az idegrendszer tanulási, változási folyamatait.

A neurofeedback, más néven neuroterápia, amely valós idejű visszajelzést ad az agyi tevékenységről annak érdekében, hogy operáns kondicionálással megerősítse az egészséges agyműködést. Az agy elektromos aktivitását általában a fejbőrön elhelyezett érzékelők gyűjtik össze elektroencefalográfiával (EEG), a visszacsatolás pedig videokijelzővel vagy hanggal történik.

alternative

Az agyhullámokról

Az agyhullámaink különböző frekvenciákon mutathatóak ki és hertzben (Hz) mérjük őket:

  • Delta hullámok: 1-4 Hz között (alvás idején a legnagyobbak)
  • Théta hullámok: 4-8 Hz között (ébredéskor és elalváskor jellemzőek)
  • Alfa hullámok: 8-12 Hz között (az agy pihenő állapotát jellemzi, relaxált állapot)
  • SMR hullámok: 12-15 Hz között (éber, enyhe figyelem) Béta1 hullámok: 15-18 Hz között (feszült figyelem, koncentráció)
  • Béta2 hullámok: 18-40 Hz között (szorongás esetén gyakori, erős belső feszültség jele)
alternative

Az összes fent említett agyhullám mindenkiben folyamatosan jelen van bizonyos szinten.

Ha az Alfa hullámok megnövekednek, és a bal agyféltekében dominánssá válnak, az impulzuskontroll válik nehezítetté. További tünetek, mint a csökkent koncentrációs képesség, változó kedélyállapot, memóriaproblémák, illetve hiperaktivitás kísérhetik, mindez csökkent intellektuális hatékonysággal jár együtt, mely tréningessel korrigálható.

Amikor álmossá válunk, egyre több lassú Delta és Théta agyhullámot termelünk. A Delta agyhullámok megnövekednek, amikor az agyunk bizonyos részei pihenő állapotba kerülnek, de éber állapotban a tanulási nehézségekre is utalnak. A Théta hullámok aránya megnövekszik, ha valaki figyelmetlen vagy álmodozik. Ha az ősi, lassú agyhullámok a frontális lebenyben aránya megnő, a viselkedés, a figyelem, és az érzelmek irányítása nehezebbé válik.

alternative
Vissza a kezdőoldalra
footer-frame